• 7e9500_dca7ffb7b1da40f794cb40efae6974d1
  • Facebook - White Circle
NRF13023
NRF13023

מסכמים ועידה

בין מזרח למערב - הוועידה ה-22
של התנועה הרפורמית בישראל

שמרו את התאריך: הוועידה ה- 23
1-2 ביוני 2018

סרטונים

 
 
 

נאומים ודרשות

 

יו״ר התנועה, ראובן מרקו

חברות וחברי התנועה, אורחים ואורחות, מכובדי כולם,

שנתיים חלפו להן מאז וועידת היובל של התנועה הרפורמית – יהדות מתקדמת בישראל, ואנו שוב נפגשים כאן, בשפיים, כדי לחגוג ביחד את הישגי התנועה בתקופה זו ולהיערך לקראת האתגרים הניצבים לפנינו בשנתיים הבאות. אני חבר בתנועה הרפורמית מאז ייסודה של קהילת "נתן יה" בנתניה. הורי היו בין מייסדי קהילה זו, מאז הדור הרביעי של יהדות רפורמית ממשפחתי, נכדי, דניאל, יונתן ותום, גם הם חלק מהמעגל המתרחב הזה של יהודים רפורמיים במדינת ישראל. הצורך ביהדות אחרת, יהדות שמראה פנים נוספות, מאירת עיניים, מקבלת ומחבקת את האדם באשר הוא אדם, נעשה צורך ברור במדינת ישראל של היום. די להצביע על התוכנית האסטרטגית של התנועה להכפלת קהילותיה עד שנת 2020, יעד שנשיג כבר בשנה הקרובה. לא ניתן לעשות זאת בלא שיש קרקע פורייה וצמאה ליהדות מסוג זה.

חייבים להודות, אנחנו מטפסים במעלה ההר כאשר כוחות גדולים ופוליטיקה קטנה מנסים לדחוף אותנו כלפי מטה. לעיתים הדברים מרגישים כמו אותו מאמץ הירואי של סיזיפוס המיתולוגי – אנו מעלים אבנים בהר, רק על מנת למצוא אותם מתגלגלים במורדו  לקראת ערב. למזלנו, בניגוד לסיזיפוס האגדי, אנחנו דווקא מצליחים לתקוע עוגנים בקרקע מראש פינה שבצפון ועד בואכה לוטן ויהל בערבה. ימה וקדמה, צפונה ונגבה, העין צופה ורואה עוד ועוד ניצנים ומעוזים של יהדות רפורמית, חיה, בועטת, נושמת ומתקדמת. שמעתם אותי שוב ושוב, ואני לא נלאה מלומר, גם הבוקר באסיפה הכללית, זכרו, אנו רצי מרתון, ריצה של 42 קילומטרים ו-195 מטרים. זו ריצה ארוכה, ריצה מתישה, לפעמים נדמה שאי אפשר לה. ובחדשות המצערות שלי אני רוצה לומר לכם, אנחנו בסך הכול בקילומטר השני, יש עוד הרבה לרוץ – זו ריצה של דורות, בעצם מירוץ שליחים. אבל אני מאמין שאנחנו יודעים כיצד לרוץ אותו, אנחנו יודעים כיצד לכבוש אותו, ויכולים לנצח אותו, את המירוץ.

היהדות אינה תחרות בין חילונים, אורתודוכסים, קונסרבטיבים ורפורמים, וכול מה שבא ביניהם. היא ריצה של רעיונות, של הפריה הדדית, של ויכוח, של לימוד, של אי-הסכמה, ובניית גשרים. הרעיון של מונופול כלשהו שיוכל לשרוד לתקופה משמעותית כלשהו הינו, לדעתי, חלום באספמיה. מין ניסיון לאסוף את הים בכפות הידיים, או לעצור את הרוח בגוף. אין כוח בעולם שיוכל לרעיון, ולא חשוב כמה חוקים ינסה המונופול לחוקק כדי למנוע מן האחרים להיות שותפים במעשה. זו אשליה שדינה אחד, ליפול ולהיעלם. הצגת האחר כלא-לגיטימי, כשווה פחות, כמי שאינו ראוי או אינו זכאי לשוויון, אינו אפשרי בטווח הארוך; ובסופו של דבר דווקא מפיל את מי שמפלה, מכה, משתלט, או מונע מן האחר את שמגיע לו או לה בדין. 

ולמרות שהיהדות אינה תחרות, היא כן מחייבת אותנו במרוץ או לפחות בהליכה. היא מאתגרת אותנו בחדשנות וחידושים, שינויים שבאים אלינו ודורשים התייחסות מחודשת לערכים בני אלפי שנים. לא תמיד הפתרונות אחידים ולא תמיד הם באמת טובים, אגב, גם לא שלנו, ולכן הם חייבים בבחינה מתמדת, לימוד מתמשך, עשייה וטעיה, מחשבה, שדרוג וטיוב. אנחנו בתנועה הרפורמית מחוייבים לדחיפה הזו קדימה ואנו רואים את תוצאותיה הרחק מעבר לשורותינו שלנו. היא מחלחלת לה במעמקי האורתודוכסיה הישראלית גם בימים אלו ממש, כאשר עוד ועוד נשים תובעות את זכיותיהן, בתוך המסגרת האורתודוכסית, ובדרך אורתודוכסית, אבל בוודאי תוך שינוי של מה שהיה מוסכמה אך עד לא מזמן. ולכן גם אין להתפלא על שיתופי פעולה חוצי זרמים, גם היום. אומר על כך הרב ג'ייקובס, נשיא התנועה הרפורמית האמריקאית כי יש כל כך הרבה מן המשותף שחשוב למצוא דרכי עבודה משותפת על הדברים האלה, ולא להתמד אך ורק על חילוקי הדעות.

ידיד התנועה הרב דניאל פרילנדר, נשיא האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת, מדגיש את המחוייבות שלנו לכלל ישראל. יהודים בכל העולם באשר הם יהודים, ובדגש על קידום יהדות מתקדמת בכל מקום בעולם בו יהודים נמצאים. פרוייקט דומים aLike בשיתוף פעולה עם ממשלת ישראל, משרד התפוצות, הוא דוגמא מצויינת לדברים שאומרים הרב ג'ייקובס והרב פרילנדר. עובדים ביחד על מנת להשיג מטרה משותפת של כלל ישראל. בפרויקט זה שזוכה בתקצוב נוסף מטעם ממשלת ישראל, אנו נמשיך לקשר בין עשרות קהילות מן הארץ לעשרות רבות של קהילות בכל רחבי העולם היהודי. הדרישה גדולה מן היכולת שלנו לממש בזמן קצר וזהו אחד האתגרים שלנו בשנים הבאות לפתח ולהעצים את מערכת הקשרים הזו. ביום רביעי עמד על כך ראש הממשלה כשאמר ביום שיוחד בכנסת לקשרי מדינת ישראל עם יהדות ארה"ב: "כל יהודי באשר הוא חייב לדעת כי ישראל היא ביתו". על מנת שאלו לא ישארו רק דברים בעלמא, אלא דברים חקוקים בסלע על הממשלה לעמוד בהחלטתה בנושא הכותל, ולהכיר ברבנים וברבות שלנו, בנישואים גירושים לא אורתודוכסים, אבל הכיוון, כך נראה, הוא כיוון נכון. 

הוועידה הזו היא וועידה מוסיקלית מאין כמוה. מוסיקה ממזרח וממערב, מישראל ומחוצה לה, יהוו את המעטפת הכוללת שמחברת בין השונה שבתוך כל קבוצה יהודית ובונה אותם לכדי עם אחד. השפה המוסיקלית מאפשרת לנו לחדור את הנשמה ולקרב לבבות. אנא שמעו את המוסיקה הזו בלב פתוח ובנפש חפצה. גם מוסיקה שאולי אינכם רגילים לשמוע או שאינכם שומעים ברגיל. מי שמתחבר לחזנות האשכנזית ייטיב לעשות ויקשיב לפייטנות הצפון אפריקאית. מי ששומע בדרך כלל רק טכנו ומטאל יאזין נא בנפש חפצה למוסיקה קלאסית. תמצאו כאן סגנונות מסגנונות שונים אבל בבסיסם העמוק, כולם מוסיקה יהודית שבאה מן הלב ומתכוונת אל הלב. בשנתיים האחרונות עבדתי ביחד עם מלחין צעיר, אור אורן, כדי להלחין ולהפיק את סוויטת דבי פרידמן. במעמד מליאת הפתיחה תשמעו בבכורה עולמית שלושה מתוך חמישה הפרקים של הסוויטה הזו. כתב לנו על כך הרב ג'ון רוסוב מלוס אנג'לס, והיו"ר הבא של ארגון "ארצה" כך: "יישר כוח... על סוויטת דבי פרידמן. ההישג היצירתי הזה משקף לא רק את הקשר העמוק בין התנועה הרפורמית בישראל וזו של צפון אמריקה, אלא גם את ההפריה ההדדית מן המזרח ועד פאתיו הרחוקים של המערב, ומשקפים את השותפות שלנו באהבת עם ישראל ומדינת ישראל". וכך המוסיקה שתשמעו במהלך הוועידה כולה אינה רק מחברת בין אנשים שנמצאים כאן ועכשו אלא חוצת אוקיאנוסים, הרים ועמקים. 

המוסיקה הזו גם מחזירה את עטרת המוסיקה לראשינו. בתהילים צ"ח נאמר, "הָרִיעוּ לַיהוָה, כָּל-הָאָרֶץ;    פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ. זַמְּרוּ לַיהוָה בְּכִנּוֹר;    בְּכִנּוֹר, וְקוֹל זִמְרָה. בַּחֲצֹצְרוֹת, וְקוֹל שׁוֹפָר --   הָרִיעוּ, לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יְהוָה... לִפְנֵי יְהוָה --   כִּי בָא, לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ: יִשְׁפֹּט-תֵּבֵל בְּצֶדֶק;   וְעַמִּים, בְּמֵישָׁרִים." ובכך מחבר אותנו ישירות לפרשת השבוע שבה נאמר, "אִם-בְּחֻקֹּתַי, תֵּלֵכוּ; וְאֶת-מִצְו‍ֹתַי תִּשְׁמְרוּ, וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם. וְהִתְהַלַּכְתִּי, בְּתוֹכְכֶם, וְהָיִיתִי לָכֶם, לֵאלֹהִים; וְאַתֶּם, תִּהְיוּ-לִי לְעָם.  אֲנִי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם, אֲשֶׁר הוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם, מִהְיֹת לָהֶם, עֲבָדִים; וָאֶשְׁבֹּר מֹטֹת עֻלְּכֶם, וָאוֹלֵךְ אֶתְכֶם קוֹמְמִיּוּת." כדי להוליך אותנו קוממיות אנחנו צריכים את האלוהים הולך בתוכנו ולשם כך צריכים זמרה ורינה, נבל, כינור, חצוצרות ושופר.

המוסיקה שנשמע במהלך הוועידה כולה תדגיש את הישגנו הרבים ותטען אותנו בתעצומות הנפש כדי להמשיך את ריצת המרתון שלנו. ריצה שתעבור בכותל, ובמנייני נשים ומשפחות; ריצה שתעבור במקומות לימוד ותהיה, חיפוש ומציאה; ובין לבין, עת אנו עסוקים בתיקון עולם, חושבים על כלל ישראל, וכדבר פרשת השבוע מוציאים "יָשָׁן, מִפְּנֵי חָדָשׁ"; גם נעצור, נסתכל סביב ונהנה מהישגינו כאן, נכין עצמנו להישגים חדשים, ונעבוד ביחד למען מדינת ישראל שלנו, טובה יותר, צודקת יותר, מקבלת יותר, ותמיד מתקדמת לקראת הישגים חדשים. תודה לכולכם שבאתם לחגוג ביחד עם התנועה הרפורמית בישראל – ברוכים תהיו.

מנכ״ל התנועה, הרב גלעד קריב

שבת שלום לכולם וחג תנועה שמח, חברי וחברותי, תלמידי תוכנית הרבנות של ההיברו יוניון קולג' והרב אופק מאיר, ראש התוכנית – תודה על קבלת שבת מופלאה ומרוממת נפש. הרבות דליה מרקס ואלונה ליסיציה, וכל חברי וחברות ועדת הסידור של מועצת הרבנים המתקדמים – תודה על מתנת הביכורים שאנו מחזיקים בידנו – פרק ראשון ומרגש מן הסידור ההולך ומתגבש – סמל וביטוי לחיותה של התנועה שלנו. 

כידוע לכם, אחד מתפקידיו הבולטים של מנכ"ל התנועה הוא העיסוק המתמיד בגיוס משאבים, ואשר על כן בשעות האחרונות ערכתי סבב התערבויות עם רבים מבאי הוועידה על השאלה האם אעמוד בלוח הזמנים הדחוק שהוקדש לי לדבר התורה אם לאו. ומכיוון שהרוב המכריע של המתערבים בחר להמר על כישלוני, אני מתכוון בהחלט להעמיד לרשות התנועה סכום נאה ביותר לכיסוי הוצאותיה של הוועידה.

חברים יקרים,

לפני שתי שבתות עמדה לי הזכות להיפרד מהרב ראובן סמואלס ז"ל בביתו בעין הוד. ספרתי לו על הוועידה הקרבה ועל צפייתנו לבואם של למעלה מ-1200 משתתפים. ברגעים של צלילות וחדות חזר הרב סמואלס לזיכרונותיו מן הוועידה הראשונה של התנועה, שכונסה ביוזמתו וביוזמת חברים נוספים, בשנת 1965, ושנערכה גם היא בערב שבת ובמהלכה. מחיר ההשתתפות עמד על 10 ל"י שנשלחו בהמחאה לת.ד 6241 בחיפה, והתוכנייה השתרעה על עמוד אחד. בכותרת נכתב שהוועידה "תעמוד בסימן של בירור על הדרך של היהדות המתקדמת בישראל בצורה של הרצאות מרכזיות וויכוח כללי בהשתתפות החברים". לאחר שסיים לעסוק בענייני הוועידה הראשונה, בקש מכלתו, הרבה אילה סמואלס, שאת קהילתה, תפילת האדם בקיסריה, קבלנו היום רשמי לתנועתנו, להזכיר לו, אם יעמוד לו כוחו, לשוחח עם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי על הצורך בבניית תיכון רפורמי בעיר. בעבורי, פגישה אחרונה זו עם הרב סמואלס, מענקי תנועתנו, היתה תזכורת מרגשת ומעוררת מחשבה לדרך הנפלאה שעשתה התנועה שלנו מימי ה-"בראשית" של ששה חוגים ליהדות מתקדמת ברחבי הארץ ועשרות בודדות של חברים המתכנסים לועידת היסוד ועד לימינו; ולא פחות מכך גם לכברת הדרך הארוכה שעוד נותרה לפנינו.

השבת הזו אנו חותמים את חומש ויקרא בקריאתה של פרשת "בחוקותי" המכונה במדרש "פרשת התוכחה". בפתחה – פסוקים ספורים של ברכה, והמשכה בשורה ארוכה, מגוונת ויצירתית להחריד של קללות, תוכחות ואיומים. חובבי הגימטריות ומשחקי האותיות שבין המפרשים מצאו כמובן דרך להציע שמספר הברכות עולה בעצם על מספרן של הקללות, אך לאלו המבקשים לקרוא את המקרא כפשוטו, נותרות למעשה שתי אפשרויות. האחת לאתר בפרשה את האמת המצערת והמוכרת לפיה "קשה לבנות" ו-"קל בהרבה להרוס"; השנייה, גם היא אמת, אך מן הזן המאתגר יותר, מציעה שלא אחת בכוחו של אור מועט להסיג חשכה גדולה, ושאם הברכות המועטות מנוצלות בדרך הנכונה ומתוך אמונה ותקווה בכוחן להתגבר על מצבור גדול של קללות.

ואולי מכיוון שאפשרות זו, של מעט מן האור המאיר חושך גדול, מאתגרת ומורכבת יותר מן האמת הראשונה, נחתמת הפרשה שלנו בדיני הערכין. מערכת דינים עתיקה המאפשרת לאדם להתחייב לתרומה לצורכי הקודש העומדת כנגד ערך חייו שלו עצמו או ערכם של חיי הזולת. ואם נתעלם לרגע מחוסר השוויון המגדרי המאפיין את פסוקי המצווה, המבחינים בין ערכו של גבר לערכה של אישה, הרי שפרשת "נדר הערכין", עוסקת בהתחייבותו הסמלית של האדם למסור את נפשו, להתחייב במלוא מהותו, הווייתו והכרת ערך עצמו, בכל עוצמתו וכוחותיו, לדבר המזוהה על ידו כקדוש, כנשגב וכראוי. לא קל להתגבר על ריבוי הקללות, באמצעות ברכה מועטה אולם במקום בו נושאי אותה ברכה מוכנים לשאתה במסירות, לגייס בעבורה את כוחות הנפש והגוף, להתאמץ בעבור מימושה – הדבר אפשרי. ואולי גם רמז נוסף טמון בעניין זה. על מנת להטות את כף הברכה מטה חייב האדם, חייבת הקהילה, להכיר בערך עצמו – עצמם. לדעת שהם מסוגלים לדבר ושלפעולתם יש ערך והשפעה ממשיים. לא על מנת לפתח גבהת לב ותחושת נינוחות ושובע, אלא על מנת לדעת שבכוחם להתגבר על המכשולים ולהכריע את הכף.

לחצו כאן לקריאת הדרשה המלאה

 

הידעת?

מסיבת ליל שישי בהובלת ההרכב ״כלייזמודרן״

דברו איתנו

מטה הוועידה

02-6203482
ראשון-חמישי 8:00-16:00

veida@reform.org.il

המלך דוד 13, ירושלים

תודה! נצור עמך קשר בקרוב