• 7e9500_dca7ffb7b1da40f794cb40efae6974d1
  • Facebook - White Circle

בין מזרח למערב

על הוועידה

ועידת התנועה הרפורמית בישראל, מתקיימת אחת לשנתיים מזה 52 שנים. הוועידה הנה חגיגה של לימוד, תפילה, מוזיקה, מפגשי שיח, מושבים בנושאים אקטואלים ופעילויות מרתקות לכל הגילאים. בעשור האחרון, מתקיימת הוועידה בקיבוץ שפיים.

 

בעוד זוהי זוהי הזדמנות נדירה לחברי קהילות התנועה הרפורמית מכל רחבי הארץ להיפגש ולחוות את השבת בצוותא. הוועידה היא גם הזדמנות מצויינת עבור אלה שאינם חברי קהילה רפורמית למפגש היכרות ראשוני עם התנועה ואנשיה.

 

השנה תעסוק הוועידה בנושא ״מזרח ומערב - רב תרבותיות בחברה ישראלית ודמוקרטית״. נארח את מיטב המרצים, נשמע מוזיקה ממסורות שונות, ולמרות השוני נחגוג את היחדיו.

 

הוועידה ה-22 של התנועה הרפורמית                 

קיבוץ שפיים, יט-כ אייר תשע״ו, 27-28 מאי, 2016           

התנועה הרפורמית
 
Photo by: U.S. Embassy Tel Aviv

בין מזרח למערב

הנושא שנבחר ללוות את ועידת התנועה הרפורמית לשנת תשע"ו הנו "בין מזרח ומערב". ביטוי זה מוכר לנו עוד מתקופת המקרא גם בצרוף המילים ימה וקדמה.

 

הביטוי מכיל בתוכו מציאות של מרחב בו מתקיימות זהויות שונות - לעיתים עם ניגודים ומאבקים. במרחב המשותף נוצרות מערכות יחסים שונות: חלקן חיוביות כגון הפריה הדדית, למידה מן האחר ועוד וחלקן מאתגרות, כגון שונות ופערים בין תרבותיים, ערכים מתנגשים, מאבקי כוחות גלויים או סמויים על הגמוניה ומשאבים ועוד.

 

במדינת ישראל אנו חשים היטב את קיומו של מרחב משותף 'בין המזרח למערב' ואת הברכות והאתגרים שהוא מעמיד בפנינו.

 

מכיוון והנושא רחב ביותר בחרנו כמה צירי תוכן שנתמקד סביבם בוועידה: סוגיית קיומן של קבוצות בחברה  היהודית בישראל שמוצאן  ותרבותן 'מן המזרח ומן המערב' (כגון אשכנזים, מזרחים, אתיופים, רוסים) וחלקן והשפעתן על החיים והתרבות בישראל. קיום משותף של יהודים וערבים בישראל – כיצד? ישראל 2016 כנקודת מפגש בין התרבות המערבית והתרבות המזרח תיכונית.

 

אורחים ומרצים

חלק בלתי נפרד מהוועידה הוא המפגש עם רבני התנועה לצד אישי ציבור, רוח ואקדמיה - ממשפחת התנועה ומחוצה לה.

 

השנה אנו שמחים לארח מגוון רחב של מרצים אורחים. את חלקם תפגשו במליאת הפתיחה המרכזית, חלק בפנאלים, ואת חלקם בהרצאות ובסנדאות לאורך סוף השבוע.

 

 

 

 

התנועה הרפורמית

אמני הוועידה

לצד נושא הוועידה המרכזי, שמה לעצמה התנועה מטרה להפוך את סוף השבוע התנועתי - למוזיקלי במיוחד.  פרוייקט ״הללו״ המתקיים זו השנה השנייה, יתחבר לראשונה עם תכני ועידת התנועה, ויתמקד בחיבור של המוזיקה והתפילה בהקשרי מזרח ומערב.

 

נבחרת מכובדת של יוצרים צעירים לצד ותיקים, ינעימו את האווירה, במגוון מוקדים ואירועים, בתפילות המרכזיות, במליאות המרכזיות, בסדנאות פיוט לצד חזנות, ובחגיגות עונג שבת מוזיקליות אל תוך הלילה.

 

אחדאחד מרגעי השיא בוועידה הוא קבלת השבת המתרחשת במדשאה המרכזית, בהשתתפותם של מאות באי הוועידה, בליווי שקיעת השמש הקיצית ובהשתתפותם של יוצרים ונגנים.

 

מוזיקה מחברת בין אנשים ובוועידה הבאה עלינו לטובה - ננסה לבחון כיצד היצירה  המוזיקלית, מחברת בין מזרח למערב, בין תרבויות שונות, ומה מקומה במציאות הישראלית היום - יומית.

 

מליאת הפתיחה של הוועידה ה-21

(ועידת היובל, מאי-יוני 2014)

ועידת הילדים

במקביל לוועידה, תתקיים גם השנה ״ועידת הילדים״, אשר תציע מגוון פעילויות סביב נושאי הועידה. ועידת הילדים תתקיים החל מיום שישי בשעה 14:00 ועד ליום שבת בשעה 18:30.

 

ההפעילויות בוועידת הילדים מתאימות לגילאי 3-10 ויכללו תפילת שחרית לשבת, בית מדרש הורים וילדים, שעת סיפור, פעילויות יצירה, לימוד ומשחק.

 

את ועידת הילדים תרכז האומנית דורי קליין. בין הפעילויות תוכלו למצוא בין השאר את ההצגה ״איזי דורה״, מעגל שירים מרחבי העולם, פרשת שבוע יצירתית עם מאיה דובינסקי, שעת סיפור בעברית וערבית, וצפייה במחזה ״דירה להשכיר״ בגרסה מיוחדת עם שחקן יהודי ושחקן ערבי.

 

לפרטים נוספים על ועידת הילדים צרו קשר עם מטה הועידה.

 

דברו איתנו

מטה הוועידה

02-6203482
ראשון-חמישי 8:00-16:00

veida@reform.org.il

המלך דוד 13, ירושלים

תודה! נצור עמך קשר בקרוב